Povolební očekávání vlivných 2013

Rok realizace: 2013

Předkládáme vám předvolební průzkum názorů čtenářů prestižního internetového bulletinu FS Final Word, jenž navazuje na obdobné dotazování před volbami v květnu 2010. S ohledem na malé změny v jeho čtenářské komunitě tak přinášíme i některá zajímavá srovnání, např. v názorech na přínos politických stran pro českou ekonomiku či na politickou podporu podnikatelů jednotlivým stranám. FS Final Word vydává v angličtině a češtině každý pracovní den kromě pátku společnost Fleet Sheet
(E.S.Best s.r.o.).

Průzkum se od jiných liší zejména specifickým profesním složením vzorku a není možné jej zaměňovat s postoji celé české populace. Vrcholový a střední management spolu s podnikateli a nezávislými konzultanty představují 73,5 % respondentů. Jsou mezi nimi nadprůměrně zastoupeni např. zástupci finančního sektoru či médií a komunikačních služeb. Většina respondentů disponuje středními a vyššími rozhodovacími pravomocemi s významným vlivem na utváření názoru ve svém okolí. Z hlediska věkového rozložení převažovali respondenti starší 35 let (80,2 %).

Dotazování proběhlo v období od 19. září do 4. října 2013 prostřednictvím elektronického dotazovacího systému agentury Donath Business & Media na platformě SurveyMonkey. Výzvu k účasti v průzkumu obdrželo e-mailem 6 342 registrovaných čtenářů bulletinu Final Word. Výzvy zveřejnil také vydavatel Erik Best na sociálních sítích Twitter a Facebook a v bulletinu Final Word. Průzkumu se zúčastnilo celkem 1 442 respondentů, z toho 1 154 oslovených e-mailem (18 % obeslaných) a dalších 288 respondentů, kteří sledují vydavatele Erika Besta na sociálních sítích. Dotazování probíhalo podle výběru respondenta v angličtině nebo češtině.

Hlavní zjištění

 • Cílová skupina průzkumu je jako celek zřetelně pravicová, na levicových subjektech (prezidenta nevyjímaje) neshledává téměř nic pozitivního. ODS ztratila od roku 2010 v hodnocení pravice svou klíčovou pozici, kterou podle výsledků průzkumu zaujala TOP 09 a dílem i ANO 2011. 
 • Vznikne nestabilní levicová vláda, která nezlepší podmínky podnikání
 • Podnikatelé a manažeři, kteří se zapojili do průzkumu, očekávají volební výsledky v rozporu se svými preferencemi. Podle 89,5 % z nich zvítězí levice buď s velkým náskokem, nebo těsně. Zlepšení podmínek pro podnikání v ČR od příští vlády neočekává 77,2 % respondentů. Ke stabilitě budoucí vlády se podnikatelé a manažeři staví spíše pesimisticky: 59,9 % respondentů si myslí, že vláda nevydrží celé funkční období. 
 • ODS přišla o prvenství. U podnikatelů zvítězila TOP 09
 • Jestliže by v říjnových předčasných volbách hlasovali pouze podnikatelé a manažeři, pak by podle respondentů zvítězila TOP 09 (55,3 %) následovaná ANO 2011 (20,1 %) a ODS (18,0 %). ODS přišla o své prvenství. V roce 2010 respondenti očekávali, že by pro ni hlasovalo 61,5 % podnikatelů a manažerů a pro TOP 09 pak 35,2 %.
 • Zeman škodí
 • Naprostá většina podnikatelů a manažerů vnímá roli prezidenta Miloše Zemana a jeho vliv na českou politiku velmi kriticky. Přímo negativně ji hodnotí 57,8 % respondentů a spíše negativně 21,2 %.
 • Skutečnou pravicí jsou Svobodní, SPOZ má blízko ke KSČM.
 • Za jedinou skutečně pravicovou stranou považují podnikatelé a manažeři Svobodné. ODS a TOP 09 jsou častěji hodnoceny jako pravý střed. SPOZ je vnímána jako blízká KSČM.
 • ANO 2011 v kampani boduje
 • Nejúčinnější kampaň má podle respondentů ANO 2011 (41,9 %), kterou s velkým rozdílem následují SPOZ (15,7 %) a ČSSD (11,3 %)
 • TOP 09 pro české hospodářství
 • Podle názoru respondentů reaguje svým programem na potřeby českého hospodářství nejlépe TOP 09 (29,7 %), ANO 2011 (15,6 %), Svobodní (11,3 %) a ODS (11,1 %).
 • Priority pro novou vládu
 • Tři hlavní priority příští vlády by podle respondentů měly být v oblasti potírání korupce (54,0 %), hospodářské politiky (49,0 %) a veřejných financí (43,2 %). 
 • Nejasné hvězdy premiérského nebe
 • Podnikatelé nevidí žádnou jasnou politickou hvězdu mezi kandidáty na funkci premiéra. Mezi nejvíce preferované předsedkyně a předsedy vlády patří Miroslava Němcová (9,4 %), Miroslav Kalousek (9,2 %), Bohuslav Sobotka (7,2 %), Karel Schwarzenberg (6,9 %), Andrej Babiš (5,3 %) a Petr Mach (4,8 %). S výjimkou Sobotky by se však nikdo z nich nemohl stát předsedou očekávané levicové vlády.

Kontakt: Tomaáš Jelínek

Tisková verze

Real Time Web Analytics